Skocz do zawartości

Kilka pytań początkującego


maxiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! od razu ostrzegę że jestem tu nowy, dlatego jeśli nie ten dział (jeśli bardziej powinno to pójść pod "Zestaw dla początkującego..." to przepraszam, ale poza oceną zestawu mam kilka pytań technicznych.
Kompletuję zestaw ogólny, przekrojowy do Lanosa sedana bordowego i chciałbym nie przekosztowując się:
 
Szampon:
Mam zarówno pianownicę ręczną (tzn. technicznie rzecz biorąc to przerobiony Kwazar - opryskiwacz) jak i lancę do myjki, ale dopiero jutro będę mógł przetestować, która lepiej się sprawuje.
Miałem zamiar zastosować aktywną pianę jak najsprawniejszą do oczyszczenia i tu pierwsze pytanie:
Czy lepiej pakować się w coś z wyższej półki typu np. MagicFoam Autobrite'a (ew. wersja ROSE) czy artykuły pokroju Fastfoam Angelwax'a/Mr. Pink od Chemical Guys/czy nawet Meguiars Gold Class wystarczą?
 
Glinka:
Występują w kilku wariantach w zależności od "siły ścieralności" wywnioskowałem że najlepiej będzie zastosować średnią. Czy żółta od ValetPRO jest ok?
Co do lubrykacji czy lepiej stosować przeznaczone do tego specjalne środki, czy wykorzystanie Quickdetailera czy nawet wody spełnia swoją rolę? Bo nie chciałbym się pakować w niepotrzebne koszty.
 
Korekcja:
śliska sprawa, bo nie mam polerki, a polerowanie ręczne nie daje tak dobrych rezultatów, jednak nie jestem pewien czy będzie ona w oóle konieczna bo aktualnie samochód jest u lakierników, jednak jak wróci w moje ręce to wrzucę zdjęcia iwspólnymi siłami z użytkownikami zdecyduję czy korekta będzie konieczna, wtedy będziemy myśleć, póki co sprawę zostawiam przemilczaną (Psst. Co sądzicie o Ultimate Compound Meguiars'a do "robótki ręcznej"?)

 
Odżywka:
Czy lepiej zastosować Dodo Juice Supernatural Acrylic Spritz  czy np. wystarczy Meguiars Deep crystal polish? (do tej kwestii pytanie dodatkowe na końcu)
 
No i na koniec oczywiście pytanie. Wosk czy sealer?
Wolałbym zastosować sealer, bo daje lepsze i trwalsze rezultaty, jednak jaki zastosować aby się nie wykosztować zbytnio.
Co sądzicie o BLITZ Spray Sealant/Dodo Juice Red Mist Tropical czy coś tańszego np. Menzerna Sealing Wax albo Car Pro HydrO2 albo coś od Meguiars'a (Black wax, Ultimate...)

 


Obiecane pytanie dodatkowe:
Czy warto pakować się w produkty AiO? Czy nie dają one dobrych i trwałych rezultatów? Co sądzicie o AutoGlym Super Reisn lub Ultra Deep Shine?

i kilka extra:

Co polecacie jako QD? Czy APC green od Chemical Guys może być? Czego użyć do szyb (oczyszczenie, zabezpieczenie i przeciw parowaniu) - może być QD?

 

Wiem i przepraszam że post taki przekrojowy. Starałem się go ułożyć w miarę przejrzyście i skrupulatnie, ale może się też przydać innym początkującym i gdyby zaszła potrzeba możnaby go gdzieś podpiąć czy coś żeby nie trzeba było szukać.

Z niecierpliwością czekam na wasze wyczerpujące odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Wydzieliłem.

 

Odpowiadam:

1. Szampon (piana)

Fast Foam od Angelwaxa jest ok, sprawdź ile kosztuje jeszcze Espuma Neutral i Citrus Pre-wash od ValetPRO, to również dobre piany a mogą okazać się tańsze.

2. Glinka

Żółta od ValetPRO jest spoko, z tej samej szufladki (agresywność) byłby Bilt Hamber Medium. Jeśli auto wróci od lakierników to prawdopodobnie będzie przepolerowane a więc odejdzie potrzeba stosowania średniej glinki na rzecz bardziej miękkiej. I tu możesz sięgnąć po Bilt Hamber Soft.

Jeśli chodzi o lubrykant to każda glinka ma inną specyfikacje, niektóre (BH) mogą pracować z samą wodą, inne (K2) potrzebują lubrykantu. Najtaniej jest rozrobić parę kropel szamponu w wodzie, to taki substytut QD (którego, jeśli Ci nie szkoda, też możesz używać).

3. Korekta

Jest bardziej niż pewne, że po lakierniku zmuszony będziesz do poprawek. Zajrzyj sobie do tematu "Wszyscy znamy hologramy" gdzie wrzucamy "perełki" w wykonaniu polermistrzów. Dla przykładu, moje ulubione:

070920131608_zps94f39d24.jpgUC od Megsa to chyba najlepszy środek do ręcznego masowania.

4. Odżywka

Bardziej skomplikowane pytanie niż Ci się wydaje. Po pierwsze, użycie jej uzależnione jest od tego, czym chcesz zabezpieczyć lakier. Jeśli sealantem, nie zaleca się robienia takich podkładek ze względu na skrócenie trwałości powłoki. Jeśli pod wosk naturalny, można (a czasem nawet jest to wskazane) użyć taki środek. Drugą kwestią jest wybór preparatu gdyż granice między czystym glaze'em, AIO, pre-wax cleanerem często są zamazywane. Bo co ma zrobić odżywka? Przygotować pod wosk? Nadać głębi? Jeśli nada głębie to jasne jest, że przykryje rysy. Jeśli przykryje rysy to znaczy, że chemicznie już jakąś podkładkę pod wosk zrobi. A jeśli zrobiło podkładkę pod wosk to musiało być cleanerem bo przygotowało powierzchnię ;)

5. Wosk czy sealant

Widzę, że wymieniasz produkty typu SW (Spray Wax) - dlaczego? Dla własnej wygody? Bo o oszczędność nie chodzi, Dodo Juice czy Car Pro HydrO2 nie należą do najtańszych. Blitz to fajny produkt ale szału nie robi, można go zastąpić innymi. Słyszałem pochlebne opinie o Menzernie SW, jednakże jeszcze jej nie testowałem. Jeśli chcesz koniecznie wosk w psikadełku, wybierz rozchwytywanego ostatnio Sonaxa BSD, efekty do włożonej pracy rewelacyjne. Stosując go po myciu, zastępujesz od razu QD.

Jeśli chciałbyś coś w paście, możesz wybrać wyjadacza Hi-Tempa albo 915 od Collinite. Obydwa w ogromnych puchach i przystępnej cenie, prędzej kupisz coś nowego aniżeli dojrzysz dna.

6. Pytanie dodatkowe

Produkty AIO są dobre, jeśli:

a) zrobiłeś korektę na "100%" i chcesz się cieszyć efektem cały rok (bo bezpieczne mycie nie wychodzi)

b) możesz poświęcić sobie dwie soboty w miesiącu na przesmarowanie całego auta

Tak jak mówiłem wcześniej, maskują drobne niedoskonałości a co za tym idzie przyciemniają (patrz podpunkt a) ), oraz zabezpieczają lakier - jednakże nie tak trwale jak typowe woski (patrz podpunkt b) ).

SRP jest spoko, UDS to typowe zabezpieczenie. Z AIO poczytać możesz jeszcze o Cherry Glazie Autobrite'a, PC-1 Tenzi, Amigo Primy i... I zapomniałem o czym jeszcze.

7. Ekstra #1

Odpowiedź pokrewna w punkcie 5. Jeśli będziesz miał SW, spełni on również rolę QD.

8. Ekstra #2

Dlaczego akurat to APC? Dobra cena czy ekstra skuteczność?

9. Ekstra #3

Do mycia szyb znakomity GCC od Megsa

Do zabezpieczenia Rain-X lub Glass Science

Przeciwko parowaniu Anti Fog

QD może być na boczne ale nie na czołową. Zresztą, niektóre QD mażą się na szybach niesamowicie. Szkoda zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo, wilekie dzięki JJ za szybką interwencję, wydzielenie i obszerną odpowiedź. :-bd

Wiele mi się w głowie wyjaśniło ale jest jeszcze kilka kwestii.

gwoli wyjaśnienia:

4. odżywka / politura / pokrewne

chciałbym zastosować coś co podbije blask, ewentualnie poprawi jeszcze efekt po korekcie (bo mam możliwość zastosowania tylko ręcznej - brak polerki) i przygotuje powłokę pod ostatnie szlify (wosk).

tylko czy po zastosowaniu Meguiarsa UC lepiej pójść w coś typu czystej DCP tego samego producenta czy może bardziej AiO - Autoglym SRP? Czy UDS? Czy może tego typu zabiegi nie dają zadowalających rezultatów i można od razu po kłaść wosk?

5. wosk

wymieniłem głównie SW bo wydają mi się łatwiejsze w aplikacji, jednak im bardziej zagłębiam się w temat tym bardziej okazuje się że jestem w błędzie, coraz bardziej przekonuję się do legendarnego Collnite'a, jednak odstrasza mnie trochę cena w porównaniu do SW Menzerny. Czy efekty po Collnicie są serio aż tak porywająco dobre ( w porównaniu do tańszych środków) że warto sie na niego "szarpnąć"?

i jeśli bym poszedł w Collnita to jeszcze przydałby się jakiś QD, jaki polecacie?

reszta kwestii w miarę jasna, jak to ogarnę to będę mógł zestawić ostatecznie "moją pierwszą poważną kosmetyczkę samochodową" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Odwrotnie, myślałem, że pasty są gorsze w aplikacji, a SW łatwiejsze, jednak nie jest to pewnie jakaś znacząca różnica. Kwestią decydującą są efekty i cena, czyli czy warto brać np. Collnite'a (droższa pasta) czy nie ma wielkiej różnicy niż przy użyciu np. SW Menzerny (tańszy liquid)?

 

ponawiam pytanie o QD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JJ wyjaśnił chyba wszystko

 

ponawiam pytanie o QD

 

Tutaj to chłopie każdy Ci poleci co innego. QD to jeden z moich ulubionych kosmetyków i zawsze kilka mam. Bardzo lubię Megsa UQD łatwość pracy/efekt na plus, Smartdetailer i Smart One (ulubione obydwa ;-) )łatwość pracy/efekt i gratis super zapach, FK, Surf ....nie potrafię Ci jednak doradzić bo ja tam mógłbym wszystkie mieć 8-}

 

Ogólnie nie byłem tylko z PB zadowolony ale nie pamiętam z którego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

póki co to mój estaw będzie się prezentował mniej więcej tak:
Piana - AngelWax FastFoam (ceny innych polecanych są podobne a ta jest podobno najlepsza)
Szampon - AngelWax Superior Automotive

APC - Nielsena (jednak cena wygrała)

Glinka od ValetPro

Korekta - Ultimate Compund od Meg'sa

AiO - AutoGlym SRP (chociaż myślałem o UDS jeszcze)

QD - PB S&G - pochlebne opinie na jego temat przeważyły szalę

 

To + aplikatorów jakichś kilka i zamykam się w okolicach 300 PLN więc nie tak źle

 

 

Do szyb - co wybrać żeby zyskać "ochronę" przed zanieczyszczeniami i wodą? "niewidzialną wycieraczkę" czy płyn przeciw parowaniu? czy oba?

 


wciąż zastanawiam się co wybrać na koniec "kuracji" - wosk/sealant. Bo jednak jeśli ma to zadecydować o efekcie to wolę wydać więcej i mieć pewny i Długotrwały Efekt!

ale czy stosowany QD ma wpływ na wosk?

 

Co myślicie o podanych wyżej produktach? Coś byście zmienili? odradzacie któryś może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APC - Nielsena (jednak cena wygrała)

QD - PB S&G - pochlebne opinie na jego temat przeważyły szalę

Do szyb - co wybrać żeby zyskać "ochronę" przed zanieczyszczeniami i wodą? "niewidzialną wycieraczkę" czy płyn przeciw parowaniu? czy oba?

wciąż zastanawiam się co wybrać na koniec "kuracji" - wosk/sealant. Bo jednak jeśli ma to zadecydować o efekcie to wolę wydać więcej i mieć pewny i Długotrwały Efekt!

ale czy stosowany QD ma wpływ na wosk?

APC zmieniłbym na Gul Javel - już pisałem ostatnio w jednym z wątków. Mimo że jest trochę droższy to jednak skuteczniejszy i mniej Ci go przypracy pójdzie a co za tym idzie jest oszczędniej,

QD - mówiłem że PB jakoś mi nie leżało. Jak zależy Ci naprawdę na cięciu kosztów to kup VP Citrus i będziesz mieć "uniwerslany".

 

Do szyb RainX będzie dobrym wyborem. A jak chcesz zaszaleć to używam Nanolexa i jest super ale....cena.

Wosk...jak po taniości to weź Nattysa, #16, albo 476 - chociaż to duże woski i prędzej Ci się znudzą niż zużyjesz. Skąd jesteś to może ktoś coś Ci podrzuci do spróbowania.

Jak z okolic Bydgoszczy to zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szyby - ok Rain-x tylko który, bo są bodajże 3. 1 przeciw parowaniu, 2. niewidzialna wycieraczka i 3 jakiś mix do mycia z ochroną a wszystkie w etj samej cenie (LOL)

co do wosku to te duże puchy właśnie trochę mnie odstraszają bo dostaję wtedy wosku na całe życie, nie lepszą opcją jest kupienie np. DJ Purple Haze Pro np. w miejszym słoiczku, na oswojenie się z woskami. Cena lepsza, a i efekty będą raczej.

jeszcze jednak kwestia,Plastiki zewnętrzne. akurat u mnie nie ma tego dużo bo zderzaki lakierowane pod kolor nadwozia czyli zostają klamki, kilka listew po bokach, wnęki kół i plastik na podszybiu który jest w fatalnym stanie. Zmatowiał, wyblakł i wygląda beznadziejnie. Co polecacie w takich przypadkach do odnowienia i ochrony?

Jestem z pod Warszawy, więc jakby ktoś coś to chętnie coś przytulę

Furka w przyszłym tygodniu wróci w moje ręce więc jak tylko skończę zabawę w środku z tym co miałem do zrobienia to wezmę się za budę i wrzucę pełną relację gdzieś na forum. High hopes! :ymdaydream:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie są 3 rodzaje RainX, niewidzialna wycieraczka jest dobra i można śmiało kupować, ten płyn 3w1 jest jakiś taki nijaki na pewno nie daje ochrony NW i z domywaniem nie jest za dobrze, antypary nie używałem, prawie wszystkie RainXy można znaleźć w supermarketach

 

 

co do wosku to te duże puchy właśnie trochę mnie odstraszają bo dostaję wtedy wosku na całe życie, nie lepszą opcją jest kupienie np. DJ Purple Haze Pro np. w miejszym słoiczku, na oswojenie się z woskami. Cena lepsza, a i efekty będą raczej.

poszukaj samplerów Dodo, FK,  RG na pewno coś Ci przypadnie do gustu ceny dość niskie a można kopic 1-2 na spróbowanie,

budżetowy QD to i K2 spectrum może być na forum był jego test, tani, ładnie pachnie a i efekty niezłe, poza tym Sonax czy PB S&G można śmiało kupować :u

co do zniszczonych plastików to spróbuj pobawić się z opalarką a jak nie to poszukaj Owatrol Polytrol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak zrobię kupię DJ Purple haze pro 50 ml na pierwszy ogień.

tylko się zastanawiam na AiO i preparatem do polerki ręcznej. myślicie że AutoGlym SRP i UC Mega'sa dadzą radę, czy lepiej wziąć na warsztat np. AutoGlyma UDS i coś?

a co do plastików to 1. opalarki nie mam, 2. nie potrzebuję ani rys ani zadrapań usuwać tylko odżywić i przywrócić wygląd odpowiedni zmatowiałym elementom. Jaki preparat (z tańszych, bo nie są to jakieś strasznie ważne rzeczy i jest ich tylko kilka) polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie, tym razem o aplikatory.

Do mycia planuję Monster Shine Schenilly

Do wosków - mały żółty piankowy - Również monstera

a teraz pytanie co wziąć do Meg'sa UC i do AG SRP? może któryś z serii 3 gabek od Monstera (cutting, polish, finish - tylko który do czego) czy może tri-color?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aplikatory finish to do wosków, politur i cleanerów, z kolei cutting i polish to do samej ręcznej korekty, zależy jaki efekt chcesz uzyskać to dobierasz twardszy pad i bardziej agresywna pastę, ale UC + Tricolor to chyba najlepsze połączenie, na forum było już kilka relacji właśnie i tam była użyta ta kombinacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówienie złożone, najpóźniej w poniedziałek odbieram samochód, więc na dniach się za niego zabiorę i nie omieszkam zrobić i wrzucić porządnej fotorelacji. Już nie mogę się doczekać, zapał jest! :ymdaydream:

tymczasem przejrzę video-poradniki o używaniu poszczególnych produktów, żeby mieć ogólne pojęcie i osiągnąć jak najlepsze efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

MrCleaner.pl - profesjonalne kosmetyki samochodowe · MenSpace.pl - ekskluzywne kosmetyki dla mężczyzn · DetailingStore.pl - sklep auto detailingowy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...