Zanieczyszczenia metaliczne – to drobne cząstki metalu, które osadzają się na powierzchni lakieru, szyb, elementów karoserii i przede wszystkim kół samochodu. Pochodzą z klocków hamulcowych, osadów przemysłowych oraz lotnej rdzy. Widoczne są jako rdzawe plamki, w szczególności na jasnych lakierach. Powodują, że powierzchnia staje się szorstka w dotyku, traci połysk i bardziej podatna na osadzanie zanieczyszczeń drogowych.
Pozostawione na dłuższy okres mogą prowadzić do oksydacji lakieru, a także zwiększają ryzyko rozwoju korozji. Proces usuwania zanieczyszczeń metalicznych powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku - wiosną i jesienią.
Jak usunąć zanieczyszczenia metaliczne?
Zanieczyszczenia metaliczne silnie przywierają do powierzchni, a w celu ich usunięcia stosuje się dedykowane preparaty - deironizery/środki do usuwania osadów metalicznych. Produkty te zawierają składniki, które reagują z cząstkami żelaza, rozpuszczając je i zmieniając kolor na fioletowy lub czerwony (tzw. efekt krwawienia). Proces ten jest bezpieczny dla lakieru i nie wymaga agresywnego tarcia.
Regularne usuwanie zanieczyszczeń metalicznych jest istotnym etapem dekontaminacji lakieru, który przygotowuje powierzchnię do dalszych zabiegów detailingowych m.in. polerowania, aplikacji wosku lub powłoki ochronnej.