Skocz do zawartości

Poradnik foto- HDR


Rekomendowane odpowiedzi

Ok bez zbędnego gadania, krótko i na temat. HDR (High Dynamic Range). Co będzie nam potrzebne?: Photoshop (opcjonalnie, zależy od wybrenej drogi robienia HDR), Program Photomatrix. Są 2 sposoby na HDR. Tym lepszym jest zrobienie trzech zdjęc: Jedno prześwietlone, drugie normalne, trzecie niedoświetlone, Ta metoda jest dobra gdy robimy zdjęcia obiektom nieruchomym, jeżeli zaś chcemy zrobic HDR obiektom ruchomym to musimy zdać się na drugą metode, niestety troche gorszą jakościowo. Robimy zdjęcie a następnie za pomocą krzywych w photoshopie robimy jedną kopie rozjaśnioną a drugą przyciemnioną. Ja wybrałem tą drugą opcje, zaczynamy.

Odpalam Photoshopa i otwieramy nasze zdjęcie:

Dołączona grafika

Następnie idziemy do krzywych (Image-> adjustments-> Curves), chwytamy linie na środku i przeciągamy ku dołowi aż uzyskamy odpowiednio ciemne zdjęcie:

Dołączona grafika

Zapisujemy nasze ciemne zdjęcie i otwieramy ponownie naszą fote. Teraz robimy to samo tylko, że ciągniemy linie do góry rozjaśniając zdjęcie, i zapisujemy naszą jasną fote.

Dołączona grafika

Możemy zamknąc Photoshopa.

Odpalamy Photomatrixa i klikamy Generate HDR image.

Dołączona grafika

Wybieramy nasze trzy wczesniej przygotowane zdjęcia:

Dołączona grafika

Potem klikamy 2x Ok.

Wyskoczy nam średnio fajne zdjęcie, klikamy Tone Mapping. I pojawi nam się piękny HDR.

Dołączona grafika

Jak widac mamy mase opcji ustawień. Ale jako podpowiedz dodam, że najważniejsze dla efektu HDR są: 3 pierwsze suwaki i 5 kropek do zaznaczenia. Reszta to opcje barw.

No i mamy HDR :)

Przed:

Dołączona grafika

Po:

Dołączona grafika

Jednak proponował bym nie nadużywać dobrodziejstwa programu Photomatrix, HDR pasuje do nie wielu fotek (chyba, że mowa o HDR w małym stopniu). Mam nadzieje, że rozjaśniłem ci troche Mariusz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

MrCleaner.pl - profesjonalne kosmetyki samochodowe · MenSpace.pl - ekskluzywne kosmetyki dla mężczyzn · DetailingStore.pl - sklep auto detailingowy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...