Jump to content

DEKONTAMINACJA- co to jest i jak ją wykonać?


Recommended Posts

Mam nadzieję, że bana nie będzie :D Ale pomyślałam, że może warto podzielić się artykułem, który umieściliśmy na naszym blogu. Często spotykaliśmy się z pytaniem jak dobrze wyczyścić lakier lub usunąć smołę dlatego postanowiliśmy nagrać filmik i opisać jak my to robimy.

 

Odpowiadamy na pytanie: "Co to jest dekontaminacja i jak ją wykonać?"

 

 

Kiedy już I etap procesu  pielęgnacyjnego (dokładne mycie)  nasze auto ma za sobą możemy przejść do dekontaminacji czyli... usunięcia z powierzchni lakieru smoły, osadów metalicznych oraz drogowych. Dzisiaj opowiemy o tym w jaki sposób tego dokonać. I kolejny raz wspomagamy się FILMEM INSTRUKTAŻOWYM :)

 

Dekontaminacja w procesie auto detailingu- zabieg polegający na usunięciu z powierzchni lakieru zalegających osadów metalicznych i przemysłowych (np. pyłu z klocków samochodowych lub lotnej rdzy), smoły i asfaltu (charakterystyczne czarne kropki "zdobiące" lakier oraz felgi Waszego auta) i różnego rodzaju żywic czy soków z drzew.

Dekontaminacja jest II etapem (bardzo ważnym) w procesie przygotowania lakieru przed jego zabezpieczeniem.

I etapem jest dokładne umycie auta.  Na pytanie "Jak poprawnie i bezpiecznie umyć auto?" odpowiedzieliśmy w poprzednim video- poradniku.

Przejdźmy jednak do samej dekontaminacji. Na początek zapraszamy do zapoznania się z naszym filmem, który pokazuje cały proces:

1. Zaczynamy od aplikacji produktu typu tar & glue remover (np. SNB Pricbort MAC124). WAŻNE! Tego typu produkty mają większą skuteczność kiedy je zaaplikujemy na SUCHY lakier. Dlatego jeżeli auto nie jest bardzo brudne możemy to zrobić przed przystąpieniem do jego mycia. Jeżeli jednak zalega na nim warstwa brudu i błota to zacznijmy od mycia i aplikujmy tar & glue removera na osuszone auto.

Nie zapominajmy, że tego typu zanieczyszczenia znajdują się również na felgach. Dowiedz się "Jak pielęgnować koła w samochodzie?".

Tym sposobem pozbywamy się smoły.

 

2. Po spłukaniu tar & glue removera myjemy auto.

 

3. I możemy zając się kolejnym rodzajem zanieczyszczeń zalegających na naszym samochodzie. Tym razem na celowniku mamy pył z klocków hamulcowych i osady metaliczne oraz przemysłowe (które są problemem szczególnie dla osób parkujących w pobliżu trakcji kolejowych). Do akcji wkracza Car PRO IronX (inne produkty tego typu to np. Shiny Garage Iron Off, Auto Finesse Iron Out, Bilt Hamber Korrosol i inne).

 

4. Znowu spłukujemy auto (nie musimy osuszać) i przystępujemy do glinkowania. Na pewno część z Was zastanawia się w jakim celu glinkujemy auto. Po pierwsze, aby usunąć resztki smoły, które nie poddały się tar & glue remover'owi. Po drugie: czy nawet po umyciu auta czujecie, że w dotyku lakier jest szorstki? Nawet jeżeli wydaje się Wam, że nie to po użyciu glinki zobaczycie różnicę :) Glinka usuwa osady, które nie są widoczne, ale zalegają na lakierze i pozbawiają go śliskości.

Wybór glinki zależy od tego czy lakier jest bardzo zabrudzony. Bardziej agresywne używamy wtedy kiedy auto mimo swojego wieku nigdy nie było poddawane takim zabiegom. Delikatnej glinki możemy użyć do bieżącej pielęgnacji. UWAGA! Nie zalecamy używania agresywnej glinki do miękkich (łatwo rysujących się) lakierów.

Jak glinkujemy? Z całej glinki (np. 100 g) odcinamy 1/3, ugniatamy jak plastelinę (kiedy jest zimno lub glinka jest twardsza możemy wspomóc się ciepłą wodą) i formujemy placek. NIGDY nie glinkujemy suchego lakieru. Aby glince nadać poślizg używamy quick detailera lub wody z odrobiną szamponu samochodowego.

 

5. Na nigdy nie pielęgnowanych autach często spotykamy się z zaschniętą żywicą z drzew, z którą nie radzą sobie żadne tar remover'y, a nawet glinka. Tu z pomocą przychodzi nam wysoko alkaiczny środek od SNB Jetin S. Głównie służy do mycia felg, ale jest to jeden z nielicznych preparatów które bardzo dobrze radzą sobie z zaschniętą żywicą. Jetin S nanosimy na płatek kosmetyczny i kładziemy na kilka minut na zabrudzoną powierzchnię. Następnie delikatnie przecieramy powierzchnię żeby zebrać resztkę żywicy i gotowe.

 

6. Na koniec myjemy samochód, osuszamy i przechodzimy do kolejnego etapu pielęgnacji, o którym opowiemy wkrótce :)

 

W filmie wystąpili :) :

Paweł Nowicki (MX NOWICKI)
Jacek vel Dempsej

Reżyseria, filmowanie oraz montaż :): 

Jacek D. vel Dempsej. ZAPRASZAMY NA FAN PAGE AUTORA FILMU

 

Link to comment
Share on other sites


  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

MrCleaner.pl - profesjonalne kosmetyki samochodowe · MenSpace.pl - ekskluzywne kosmetyki dla mężczyzn · DetailingStore.pl - sklep auto detailingowy

×
×
  • Create New...