Skocz do zawartości

Pytania newbie'sów ;)


LoOkas

Rekomendowane odpowiedzi


Mam w planach odnowić stary biały lakier AIO Nielsena Supershine ( brak dostępu do polerki ) i na to dać ten właśnie wosk, ale na zime dam chyba spokój, pogoda nie da nic zrobić i jak mówicie wosk jest krótkotrwały, samochód stoi w miejscu na podwórku u babci, chciałem go trochę zabezpieczyć przed sadzą z komina z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomóżcie, bo auto wygląda idiotycznie...

Panowie przy zmianie opon przy poprzednim sezonie opisali mi zimówki czymś białym po ZEWNĘTRZNYCH rantach LP LT itd, i nie była to chyba kreda. Kilkaset km w deszczu, nie ruszyło tego. Pianowanie i szorowanie opony także. Próba zdrapania panokciem - dalej nic. Czy to jakiś 'niezmywalny' marker? Próbować zmywaczem uniwersalnym czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przywitałem się już w dziale "Przywitaj się", ale nie zaszkodzi jeszcze raz, więc witam:)

 

A teraz do sedna, mój nowy Ceed czerwony, niemetalizowany lakier. Dowiedziałem się, że jest miękki jak bibuła w popularnych, o czym przekonałem się już po pierwszym myciu. Po pierwszym myciu auta (nie umyciu nie użyłem żadnej glinki czy cleanera) nawoskowałem lakier Sonaxem Extreme Brillant 1. Jakaś tam warstwa wosku jest, ale bez rewelacji, bo o takim kropelkowaniu jak na zdjęciach niektórych użytkowników nie ma mowy.

 

Trzeba będzie znowu nawoskować furę i teraz kilka pytań

- czy przed nałożeniem nowej warstwy wosku muszę użyć cleanera lub innego specyfiku do odtłuszczania lakieru?

- czy glinkowanie nowego lakieru przez osobę, która tego wcześniej nie robiła może skończyć się nieciekawie dla powłoki i czy sam zabieg jest konieczny przed woskowaniem?

- czym różni się wosk od politury?

 

Jaki bezbarwny, twardy wosk polecacie do lakieru niemetalizowanego bez dodatków ściernych/polerskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było przed nałożeniem nowego wosku przygotować jakoś lakier. Jak chcesz "nowy" wosk to dobrze by było tego sonaxa ściągnąć cleanerem, glinką...albo poczekać aż sam zjedzie i położyć nowy 8-}

 

Jeżeli chodzi o glinkowanie to możesz zrobić niestety kuku lakierowi. Jaka glinka?

 

Wosk a politura tak w dużym skrócie. Wosk zabezpiecza Ci lakier przed warunkami atmosferycznymi (deszcze i itp) oraz przed nalotami ptaków (kwaśny deszcz 8-} ) Kiedyś czytałem że politura poprzez wypełnienie porów w lakierze może dać Ci większy wet look.

Ogólnie politura kładziona jest prze woskiem, po cleanerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o glinkę, to myślałem o takiej.

 

http://mrcleaner.pl/angelwax-soft-clay-bar-100g-delikatna-glinka-do-lakieru-p2232.html

 

 

Co do wosku/politury, to najważniejsze dla mnie jest zabezpieczenie lakieru przed solą, błotem i wypłowieniem lakieru. Zamierzam użytkować auto dłużej niż 3-4 lata, więc ochrona powłoki to dla mnie priorytet. W takim razie, jeśli glinka w rękach kompletnego laika może zaszkodzić lakierowi, to jak dobrze przygotować go przed woskowaniem? Porządne umycie dobrym szamponem i do tego cleaner wystraczą?

 

Co do samego cleanera, to jest cuś takiego? Czy pomyliłem preparaty?

 

http://mrcleaner.pl/carpro-eraser-do-odtluszczenia-powierzchni-500ml-p1845.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodzi o to że jak źle lakier oczyścisz to później glinka może wyrządzić szkody. Kup sobie tar and glue remover, do tego dobrze umyj auto i glinką wówczas soft nie powinno być zle, chociaż cały czas pamiętaj że glinka to też "materiał ścierny" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie znowu nawoskować furę i teraz kilka pytań

- czy przed nałożeniem nowej warstwy wosku muszę użyć cleanera lub innego specyfiku do odtłuszczania lakieru?

- czy glinkowanie nowego lakieru przez osobę, która tego wcześniej nie robiła może skończyć się nieciekawie dla powłoki i czy sam zabieg jest konieczny przed woskowaniem?

- czym różni się wosk od politury?

Cleaner a specyfik do odtłuszczania lakieru to dwie różne rzeczy, Car Pro Eraser który podałeś w którymś linku należy do tej drugiej grupy i nie spełni takiego samego zadania co cleaner.

Zdecydowana większość wosków (czy to naturalnych czy syntetycznych) lubi "podkładkę" w postaci cleanera. Moimi ulubieńcami są Scholl S40 oraz Dodo Juice Lime Prime - typowe środki lekkościerne przygotowujące lakier pod wosk (lekko polerują usuwając drobne ryski czy obłoki, wygładzają lakier i chemicznie dają podstawę do związania z woskiem).

Zamiast w/w możesz pójść w inną stronę i kupić Prima Amigo - cleaner/glaze, który nie dość, że zrobi to co wymieniona dwójka to jeszcze przykryje (wypełni) resztę rys nadając lakierowi ładnej głębi.

Glinkowanie nie skończy się nieciekawie dla lakieru jeśli będziesz postępował z głową. Jeśli już pojawią się jakieś chmury na lakierze, sięgamy właśnie po cleaner, aby te defekty usunąć. Tak jak powiedział Marcin, kup sobie Tar & Glue Remover aby chemicznie ściągnąć kropki smoły z dołów drzwi oraz tylnej klapy, dopiero później używaj glinki. O umyciu w międzyczasie nie wspominam bo to chyba oczywiste. Dodatkowo, aby glinka ślizgała się po lakierze (a tym samym nie zostawiała uszkodzeń), musisz zastosować lubrykant - najtańszym rozwiązaniem jest czysta woda z kilkoma kroplami szamponu. Poradnik jak to zrobić, niebawem :)

Zabieg glinkowania jest potrzebny, gdyż glinka zbiera zanieczyszczenia których nie usuniemy tradycyjnym myciem a które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Różne osady przywierają do lakieru co powoduje, iż ten traci gładkość. Aby wosk spełniał swoją funkcję prawidłowo (a kropelki były jak na zdjęciach innych użytkowników), powierzchnia musi być przygotowana prawidłowo. Zabieg glinkowania jest jednym z koniecznych w całym procesie.

Z wosków polecam Ci Collinite 915, ciekawy wosk na cały rok który daje ładny efekt wizualny i ciekawe kropelki, jednocześnie będąc całkiem wytrzymałym.

Profile w drzwiach myjemy APC, wspomagając się Tar Removerem w okolicach zawiasów oraz dołów drzwi i progów (smoła, smar). Najpierw TR usuwamy tłuste substancje, później APC (jak wolisz, psikając na pędzelek lub bezpośrednio na powierzchnię), pędzelkujemy mytą powierzchnię. Jeśli są to boki drzwi lub ościeży (pionowe części) płuczesz je wodą (ja używam opryskiwacza ciśnieniowego 5l z lancą), natomiast góry drzwi i ościeży przecieram wilgotną mikrofibrą do skutku (tak aby nie zmoczyć wnętrza auta). Przydatnymi akcesoriami do mycia są patyczki higieniczne do uszu oraz szczoteczka do zębów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JJ, Marcin dzięki za odpowiedź i informacje. Wynika z tego, że muszę poczekać do marca/kwietnia kiedy temperatura na dworze pozwoli mi na przeprowadzenie wszystkich etapów oczyszczenia/woskowania lakieru. W związku z tym cisną mi się na klawiaturę 2 pytania:

- jak zabezpieczyć doraźnie lakier zimą przed brudem i solą? 

- czy nałożenie dwóch warstw wosku i po wypolerowaniu nałożenie jeszcze QD z sealantem ma Waszym zdaniem sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zabezpieczyć doraźnie lakier zimą przed brudem i solą?

Najlepsze przy niekorzystnej aurze i ograniczonym zapleczu są środki typu QW, SW (Quick Wax, Spray Wax). Nie wymagają specjalnych warunków pogodowych a aplikuje się je tak samo jak QD - po myciu auta przecierając MF nasączoną tymże środkiem.

czy nałożenie dwóch warstw wosku i po wypolerowaniu nałożenie jeszcze QD z sealantem ma Waszym zdaniem sens?

Będzie miało sens o ile wosk który nałożysz będzie produktem syntetycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.mnie w temp poniżej 15 st i wilgoci w powietrzu jaka jest teraz to żaden preparat nie zwiąże się z pow.lakieru(chyba,że masz ogrzewane pomieszczenie)

Szkoda kasy i roboty

Regularne mycie Cię ratuje i to samemu bo na bezdotyku też woda z solą i nie tylko leci

Najlepiej nie jeżdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto myję sam, na 2 wiadra. Co do ogrzewanego garażu czy czegoś podobnego, to niestety nie jestem w stanie wstawić auta do takiego pomieszczenia.

Możesz podratować się tym

i-sonax-wosk-na-mokro-500ml-atomizer.jpg

bezpośrednio na mokry lakier jedna MF rozcierasz(mozna po wszystkim)a potem drugą MF do sucha

Poważne zabiegi to zostaw sobie na wiosnę jak będzie ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.mnie w temp poniżej 15 st i wilgoci w powietrzu jaka jest teraz to żaden preparat nie zwiąże się z pow.lakieru(chyba,że masz ogrzewane pomieszczenie)

Szkoda kasy i roboty

 

Junior tak na dwa razy się z tym zgodzę bo dawno temu Colii 476 na tylko umyty lakier, temp ok. 10*C i ponad miesiąc trzymał (chociaż jak na 476 to słaby wynik). Praca z woskiem w takiej temp ciężka ale...jak się uprze ;-)

 

Druga sprawa że można się ratować woskami jak pokazałeś, albo umyć auto i ja nieraz w zimę jadę umytym do garażu, wycieram do sucha i żółwikiem (EXTREME NANO-TECH SPEED WAX) całego zrobię i też na jakiś czas spokój...no ale samochód suchy. Oczywiście jako zima mam na myśli nie temp -20 ale tak do -5 ten żółwik spokojnie ogarnia lakier...aczkolwiek d^&*py nie urywa, ale zabezpieczony jakoś lakier jest bo nawet kropelki nieraz są przy jakimś roztopie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 już mam pełno małych rysek na lakierze, a nie chcę tego stanu pogłębić.

a jak do tej pory myte było to auto? bo najwięcej tych kolistych rysek widocznych w słońcu powstaje przez niewłaściwe mycie, mi się wydaje ze na początku lepiej skompletować jakiś porządny zestaw do mycia szampon, piana aktywna, wiadra, grit guardy i rękawica czy jakaś lepsza gąbka, bo to czym i w jaki sposób się myje lakier tez ma wpływ na powstawanie rys, zapomniałbym o czymś do osuszania :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

MrCleaner.pl - profesjonalne kosmetyki samochodowe · MenSpace.pl - ekskluzywne kosmetyki dla mężczyzn · DetailingStore.pl - sklep auto detailingowy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...